Koncert kantaty „Dekalog”

W sobotę 16 marca 2024r. w Szczecinie w kościele pw. Św. Jana Pawła II w parafii Matki Bożej Różańcowej na Gumieńcach miało miejsce niecodzienne wydarzenie, na które z niecierpliwością czekało wiele osób: około 140 wykonawców ze Szczecina, Koszalina, Gryfina i Widuchowej, dyrygent i kompozytor, gospodarze miejsca– księża Salezjanie i chór parafialny Mater Rosarii, komitet organizacyjny oraz kilkuset słuchaczy. Po wielu miesiącach przygotowań artystycznych i organizacyjnych zabrzmiało po raz pierwszy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej wyjątkowe dzieło – „Dekalog kantata na tenor, chór mieszany, narratorów, organy i smyczki skomponowane przez koszalińskiego kompozytora Igora Jankowskiego.

Utwór powstał na początku 2023 roku jako wotum wdzięczności za IV Pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, której przewodnim tematem było Dziesięć Przykazań Bożych. W 1991 roku na placu przed kościołem pw. Ducha Świętego w Koszalinie Ojciec Święty wypowiedział słowa: „Oto Dekalog, dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw, przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”. Wypowiedź ta posłużyła Igorowi Jankowskiemu za inspirację do stworzenia kantaty „Dekalog.

Koncert był inicjatywą całkowicie oddolną skupiającą we wspólnej pracy chórzystów i instrumentalistów ze Szczecina, Koszalina, Widuchowej i Gryfina. W organizację zaangażowali się członkowie Kościoła Domowego, parafianie i chórzyści z parafii M.B.Różańcowej, księża Salezjanie ze Szczecina i ludzie dobrej woli.

Utwór doskonale wkomponował się w charakter Wielkiego Postu, a dla parafian był doskonałym wstępem do rozpoczynających się w dniu następnym rekolekcji wielkopostnych. Narracyjnym rozważaniom do każdego z przykazań oraz wyśpiewywanym treściom towarzyszył wyświetlany tekst (również w języku angielskim), co potęgowało przekaz.

Po wysłuchaniu koncertu wiele osób przyznało, że treść utworu przeżyli bardzo osobiście jako swoiste rekolekcje. Wiele było wyznań, wzruszeń i refleksji przekazywanych osobiście i za pośrednictwem mediów społecznościowych zarówno ze strony licznych słuchaczy, jak i wykonawców. Obcując z utworem od wielu miesięcy pracowały w nich teksty i dopasowane do charakteru każdego przykazania melodie. Poświęcony czas i trud, jaki każdy włożył w przygotowanie do koncertu, to często również była ofiara w osobistej intencji.

W następnym tygodniu kantata zabrzmiała jeszcze trzy razy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej jako koncerty specjalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie– 23 marca w Widuchowej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a 24 marca w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie oraz w Gryfinie w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. We wszystkich wydarzeniach chórzyści z poszczególnych miejscowości występowali wspólnie.

Każdy koncert był wyjątkowy, ze względu na miejsce oraz okoliczności, ale łączył je jeden duch– duch ewangelizacji. Obfite owoce tego dzieła chyba przerosły najśmielsze marzenia kompozytora i są nie do przecenienia, o czym świadczą liczne wypowiedzi słuchaczy i osób biorących czynny udział w koncercie. Przekazane treści i piękne melodie poruszyły wiele serc i sumień. Wiemy też, że nie dla każdego słowa te były miłe i wygodne i to jest również wartość tego dzieła i wydarzenia– wzruszyć, poruszyć, wzbudzić refleksje, zaniepokoić, a nawet zdenerwować…

Anna Lubkowska i Małgorzata Borkowska.

Sprawdź galerię z wydarzenia